Drodzy Czytelnicy! Miło mi przekazać w Państwa ręce wakacyjny numer „VetPersonelu”, w którym znajdą Państwo wiele interesujących artykułów. Rozpoczęliśmy nowy cykl publikacji, dotyczący postępowania podczas nagłego wypadku. W tym numerze dr n. wet. Wojciech Hildebrand wraz ze współautorkami opisał, jak ocenić stan pacjenta, który uległ nagłemu wypadkowi oraz jak przeprowadzić reanimację i resuscytację zwierzęcia. Mamy nadzieję, że artykuły z tego cyklu, opatrzone wieloma zdjęciami, będą dla Państwa pomocnym instruktażem w przypadku znalezienia się w sytuacji ratowania życia zwierzęcia. Chciałabym również zwrócić Państwa uwagę na artykuły z zakresu higieny jamy ustnej. W tym wydaniu prezentujemy pierwszy z cyklu tekstów stomatologicznych – lek wet Katarzyna Jodkowska opisała w nim rolę średniego personelu weterynaryjnego w gabinecie stomatologicznym. Ponadto dr n. wet. Sybilla Berwid-Wójtowicz przygotowała artykuł pt.: „Tajniki skutecznej profilaktyki chorób zębów i przyzębia u psów i kotów”. Opisała w nim, jak dbać o higienę jamy ustnej zwierzęcia, przyzwyczaić szczeniaka do gryzienia, a nie połykania pokarmu oraz które preparaty do stosowania w jamie ustnej są odpowiednie. Lato to czas wyjazdów, nie tylko z rodziną czy przyjaciółmi, ale również ze zwierzętami. Coraz częściej zabieramy swoich ulubieńców na wakacyjne wyprawy, głównie samochodem. Dobrze jest jednak wiedzieć wcześniej, jak oswoić szczeniaka z jazdą samochodem, aby nie sprawiał nam problemów i podróż była również dla niego, tak jak dla nas, przyjemnością – wszystkie wskazówki na ten temat znajdują się w artykule lek. wet. Agnieszki Janeczek pt: „Przyzwyczajenia psa do podróżowania samochodem”. Przypominam o konkursie „Mój najtrudniejszy dzień w pracy”. Zachęcam do wzięcia udziału w konkursie, ponieważ czekają na Państwa atrakcyjne nagrody – udział w konferencji dla średniego personelu weterynaryjnego podczas kongresu PSLWMZ, roczne prenumeraty „VetPersonelu” oraz nagrody książkowe! Prace można przysyłać do 31 lipca.
Najnowsze doniesienia z branży, ciekawostki, nowinki...
W czasie codziennej pracy zakładu leczniczego dla zwierząt poza rutynowymi zabiegami oraz standardowymi procedurami zdarzają się również przypadki nagłe. W takich sytuacjach spokojny rytm pracy zaburzony jest przez konieczność udzielenia natychmiastowej pomocy zwierzęciu, którego życie jest zagrożone.
Praca lekarza weterynarii z profesjonalną asystą stomatologiczną jest nie tylko bardziej ekonomiczna, sprawniejsza i bardziej profesjonalna, ale przynosi również wiele satysfakcji.
Mielopatia zwyrodnieniowa dużych ras psów jest przewlekłą chorobą, która często bywa spotykana u owczarków niemieckich i ich mieszańców, owczarków szkockich, husky syberyjskich i innych dużych ras.
Wodolecznictwo, inaczej zwane hydroterapią, to najstarszy dział fizykoterapii stosowany u ludzi. Posiada wiele zabiegów wykorzystywanych zarówno w celach profilaktycznych, jak i w terapii różnych schorzeń.
W naszej diecie pojawiają się różne składniki, które nie powinny trafiać do psich misek, ale komu z nas nie zdarzyło się choć raz ulec proszącym oczom i wrzucić coś nieprzeznaczonego dla psa wprost do jego pyszczka?
Dość łatwo zaobserwować wystąpienie patologii związanych z zębami w początkowym odcinku przewodu pokarmowego, jakim jest jama ustna. Mimo to choroby zębów i przyzębia są w niechlubnej czołówce tych problemów zdrowotnych psów i kotów, z którymi do lecznicy właściciel zgłasza się przeważnie bardzo późno.
Praca nad prawidłowym rozwojem szczeniaka jest związana z kształtowaniem jego psychiki, jak również jego rozwoju fizycznego. W tym artykule zostaną opisane tajniki osiągania równowagi psychicznej i kształtowania psiej „osobowości”.
Teriery to jedna z 10 grup psów należących do FCI, sklasyfikowanych jako grupa III. W jej skład wchodzą psy wywodzące się z Anglii, Szkocji, Walii czy Irlandii. Nazwa tej grupy psów pochodzi od łacińskiego słowa terrarius (terra – ziemia).
Strzyżenie należy do najprzyjemniejszych, lecz również najtrudniejszych czynności związanych z pielęgnacją zwierząt.
Psy, tak jak my, spędzają w samochodzie coraz więcej czasu, dlatego warto jak najwcześniej przyzwyczajać je do podróżowania, aby zawczasu zapobiegać lękom i problemom podczas przemieszczania się autem w przyszłości.
Pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz, tę prawdę znają wszyscy marketingowcy. Wydaje się, że zaczynają ją poznawać również właściciele praktyk weterynaryjnych.
Odpowiedzialność porządkowa pracownika jest uregulowana w sposób szczegółowy w Kodeksie pracy, gdzie ustawodawca określił wzajemne prawa i obowiązki pracowników i pracodawców.
Królik miniaturowy jest zwierzęciem coraz częściej zamieszkującym w naszych domach, dlatego warto wiedzieć, jak najlepiej się nim opiekować.
W niewielkiej miejscowości w północnej Wielkopolsce przypatrujemy się pracy średniego personelu weterynaryjnego, zajmującego się zwierzętami towarzyszącymi oraz gospodarskimi.
Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Golądkowie jest szkołą z prawie 90-letnią tradycją. Kształci młodzież w zawodach rolniczych i około rolniczych.
Dr n. wet. Jacek Mederski w 1992 roku założył własną Przychodnię Weterynaryjną w Grudziądzu, która uzyskała w 2001 roku status Kliniki Weterynaryjnej. Obecnie w Klinice pracuje 4 lekarzy oraz 2 osoby stanowiące średni personel medyczny.
Technicy weterynarii z Polski mieli niepowtarzalną okazję do zwiedzenia fabryki firmy Hill's w Hustopeče w Czechach.
31 marca i 1 kwietnia 2012 r. w Owińskach k. Poznania odbyła się kolejna edycja seminariów i warsztatów organizowanych przez Polskie Stowarzyszenie Groomerów.
Minister Rolnictwa i Reform Rolnych Jan Dąb-Kocioł powołał z dniem 1 września 1950 kilka dwuletnich liceów weterynaryjnych, w tym we Wrześni. Niektóre z nich przetrwały do dnia dzisiejszego, część z różnych przyczyn uległa likwidacji. Historia poszczególnych techników potoczyła się różnie.
6 czerwca 2012 Polskie Stowarzyszenie Groomerów zorganizowało i przeprowadziło pierwsze w Polsce seminarium nt. BHP oraz ergonomii pracy, wsparte elementami samokształcenia zawodowego. Zakończyło się ono egzaminem końcowym.
Właściciele psów licznie skorzystali z możliwości zważenia swoich pupili oraz uzyskania bezpłatnej porady lekarza weterynarii podczas otwartej imprezy pod hasłem „Stop otyłości. Ważą się losy psów i kotów” w Parku Kultury Powsin.